A G13 Galéria bemutatja: Hans Peter Oecsi Bauer, Fukui Yusuke, Robin Sperling - Earth, Wind & Fire - kiállítást

G13 Galéria | Hans Peter Oecsi Bauer | Earth, Wind & Fire | Fotó: Rózsa Miklós / makep.hu
G13 Galéria | Hans Peter Oecsi Bauer | Earth, Wind & Fire | Fotó: Rózsa Miklós / makep.hu

Robin Sperling, Fukui Yusuke, Hans Peter Oecsi Bauer  - Earth, Wind & Fire

G13 Galéria, 2010 április 9 - május 15.

 

G13 ART GALLERY

Gozsdu Udvar, 1075 Budapest, Király u. 13.

www.g13.hu

 

A G13 Galéria soron következő kiállításán három hosszú ideje Magyarországon élő külföldi művész mutatja be munkáit. A szintén Magyarországon élő Stojko koncepciója szerint mindhármunk más természeti elem ihletésében fogant műveit hozza el: a Föld, a Szél és a Tűz szellemét idézik meg.

 

Robin Sperling Londonból, a pezsgő művészeti élet központjából tette át székhelyét az Alföld egy kis falujába, hogy a vágyott természetközeli, elmélyült alkotó-életet megvalósíthassa. Anyaghasználatában megjelenik ez a közvetlen kapcsolat az anyafölddel: a vályog, a viasz vagy a céklalé ugyanúgy alkotásaiba épülnek, mint a festészet hagyományos anyagai. Amint Sperling az életét összhangba hozza a teremtett világgal, úgy alkotásaiban is ezt a szemléletet érvényesíti: a szerves anyagok révén munkái külön életként viselkednek, szikkadásuk során a nem emberkéz alkotta nyomok válnak dominánssá a folyamatként fölfogott alkotás végpontja felé.

Alapvetően minimalista, a világ szerkezetét a vertikálisok és horizontálisok rácsában megragadó formakincsére kontrolláltan vezeti rá az élettel azonos elvű véletlent.

 

A három művész közül Magyarországon a legismertebb a japán Fukui Yusuke.

Festészete valóban légies, éteri finomságú, ezért képviseli a kiállításon a Szél elemet. Ő is, Sperlinghez hasonlóan, a természeti tárgyak közvetlen beépítését gyakorolja művészetében: hamut, szenet is használt már anyagként, most pedig élő rózsaszálakat és szirmokat, amelyeknek egy érzelmi töltöttségű közegben lebegő lenyomatai a legújabb vissza-visszatérő motívumok vásznain. A kecses növényformák a japán művészetre tett utalásként grafikai megoldásokban, így rajzban és megfestve is szerepelnek. Bizonyos alkotásain szintén az e hagyományban gyökerező kalligrafikus formákat alkalmazza kizárólag, máskor mintha a csillagok millióival beszórt szabad égbolt vízióját látnánk.

 

Hans Bauer, akit legtöbben Öcsi néven ismernek, Bázelből jött Magyarországra, svájci-belga-magyar származású. Pszichológiai tanulmányai során intenzív kísérleteket végzett saját magán, melynek eredményeit a kiállításon látható műveibe is beépítette. Motívumai univerzális érvényű szellemlények, melyek hol virágokra vagy lepkékre, hol lángokra emlékeztető alakokból öltenek soha sem látott, mégis ismerős formát Bauer keze alatt. Festményei ezért a tűz hőjét idéző narancs és vörös színárnyalataiban keletkeztek; fémlemezből kivágott különös szobrai pedig lángforma szárnyaik révén hordozzák a tűz elem sajátosságait.

 

 

Write a comment

Comments: 0